Infolinia: 22 39 80 811

Nie bój się eklektyzmu – dom nie musi być urządzony w jednym stylu

2022-01-11
Nie bój się eklektyzmu – dom nie musi być urządzony w jednym stylu

W ciekawie urządzonych wnętrzach wszystkie chwyty są dozwolone. Nie musisz się więc ograniczać do wykorzystania tylko jednego stylu, ponieważ to właśnie mieszanie kultur, skrajnie różnych elementów i pozornie niepasujących do siebie trendów wnętrzarskich nadaje pomieszczeniom indywidualnego rysu i sprawia, że mają swoją bogatą i interesującą historię. Taki właśnie jest eklektyzm, który na przykład do nowoczesnych wnętrz pozwala wprowadzić politurowane rodzinne pamiątki albo przenieść kilka fantastycznych pomysłów z odległych zakątków, gdzie uwielbiasz spędzać wakacje. Jak więc umiejętnie tworzyć eklektyczne wnętrza?

styl eklektyczny

Eklektyczne wnętrza – jak łączyć ze sobą poszczególne style?

W tworzeniu przytulnych, unikatowych i przyjemnych wnętrz często potrzebny jest kompromis, dzięki któremu w pomieszczeniu znajdzie się miejsce też na meble i elementy, które od pokoleń są w rodzinie. To gwarantuje właśnie eklektyzm, w którym nawet pozornie znajdujące się na dwóch różnych biegunach style tworzą harmonijną i zgraną całość. Jak wszędzie jednak, i w eklektyzmie diabeł tkwi w szczegółach. Niezmiernie istotne jest więc szafowanie dodatkami, by zamiast designerskiego chaosu, powstały eklektyczne wnętrza z niepowtarzalnym klimatem. W takiej aranżacji możesz ze sobą połączyć nawet trzy różne style, ale pamiętaj, by jeden z nich był dominujący, a pozostałe niech uzupełniają go jedynie subtelnymi akcentami. Eklektyzm rozkochany jest też w kontrastach, dlatego jeśli spodobały Ci się krzesła w stylu vintage, to nie bój się ich zestawić z nowoczesnymi klimatami w salonie. Pamiętaj jednak, by znaleźć jeszcze kilka wspólnych akcentów – dywan na podłodze albo lampy też w stylu retro. Dobrym łącznikiem w stylu eklektycznym może być również właściwy kolor, który jak echo wybrzmi na wielu elementach i tym samym skutecznie scementuje aranżację w jedną całość.

eklektyzm

Eklektyzm wnętrza – czym się wyróżnia?

Eklektyzm to nic innego jak łączenie stylów we wnętrzu. To taka szeroko otwarta furtka we wnętrzarskich aranżacjach dla tych, którzy styl kolonialny, boho czy vintage chcą koniecznie wprowadzić do bardziej sterylnych, eleganckich czy nowoczesnych scenerii. Jednakże eklektyzm tak mocno rozprzestrzenił się we wnętrzarskich stylizacjach, że pozwala na ciekawe łączenia także akcentów loftowych z glamour czy japandi ze skandynawskim trendem. Pole do popisu masz jednak znacznie większe, ponieważ eklektyzm we wnętrzu może ograniczać się jedynie do zaaranżowania intrygującej oprawy stołu. Modnym i interesującym rozwiązaniem jest bowiem zestawienie ze sobą różnych stylowo krzeseł. Opcji masz tutaj naprawdę bardzo dużo. Możesz np. metalowe krzesła dopasować do drewnianych albo nawet rattanowych mebli, zwłaszcza jeśli w salonie czy w jadalni znajduje się już kilka dodatków w oprawie chłodnego i błyszczącego chromu. Możesz postawić również na kolorowy miks, wybierając np. krzesła z tworzywa sztucznego, ale w różnych formach i barwach. Czerp więc do woli z różnych trendów i inspiracji, ale cały czas niech przyświeca Ci jedna zasada – by większość elementów pochodziła z jednego kręgu stylistycznego.

meble eklektyczne

Eklektyzm we wnętrzach – postaw na wzorzyste tkaniny i żywe kolory

Też czasem masz tak, że fenomenalnie prezentujące się bestsellery ze sklepu meblowego skradły Ci serce i mocno zapady w pamięci, mimo że pochodzą z innego stylu niż ten, który panuje w Twoim salonie czy w jadalni? Nie broń się w takich chwilach przed odważnymi połączeniami i pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Nawet do minimalistycznego, utrzymanego w białych czy szarych odcieniach salonu, pasować będzie wzorzysty tapicerowany fotel, który wyraźnie ożywi pomieszczenie i nada mu nieco pikanterii. Eklektyzm to również sprawdzony sposób na ochłodzenie albo ocieplenie wnętrz. Dzięki takim rozwiązaniom możesz przełamywać standardy i nawet zimnej loftowej aranżacji nadać mieszkalnej przytulnej atmosfery, wybierając fotele uszaki albo welurowe sofy. Wystarczy jeden element w mocnych kolorach – purpury czy butelkowej zieleni – by nie zatracić industrialnego tonu i uzyskać przyjemny klimat we wnętrzach. I tu znowu możesz odwołać się do kontrastów, zwłaszcza jeśli chcesz wyodrębnić poszczególną strefę w salonie albo zaakcentować kącik relaksu w kuchni. W uzyskaniu ciekawych efektów pomocne będą różnego rodzaju akcesoria, jak lustra, gazetniki czy ramki na zdjęcia, które odznaczą się inną kolorystyką lub wzornictwem, ale nie zmuszą Cię do przeprowadzenia kompleksowego remontu w całym mieszkaniu.

Eklektyzm w mieszkaniu – jak połączyć styl nowoczesny ze starodawnym?

Zastanawiasz się, jak połączyć ze sobą meble z różnych stylów, a nawet epok, na mniejszej powierzchni? Tak, by kredens – pamiątka po babci – czy fotele wyszukane na pchlim targu pasowały do skórzanej sofy albo komody w stylu glamour? Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, jeśli chcesz wprowadzić eklektyzm w mieszkaniu, to bazą powinny być konkretne barwy na ścianach i podłodze. To mogą być wzorzyste tapety, drewno na podłodze czy stonowane pastelowe kolory – grunt, by stanowiły udane tło dla mebli, które pozornie pochodzą z dwóch odległych od siebie wnętrzarskich biegunów. Eklektyzm możesz ograniczyć tylko do jednego elementu, np. komody vintage czy krzeseł z lat 70., które pięknie wybrzmią nostalgią i wyjątkowym charakterem na tle klasycznych, nowoczesnych, a nawet kolonialnych mebli. Eklektyzm przejawia się też w dodatkach. W jasnych aranżacjach możesz postawić na etniczne akcenty – poduszki, wazony, a nawet lampy stołowe. Świetnym kontrastem i prestiżowym dodatkiem mogą być też złote albo miedziane dekoracje.

Łączenie stylów we wnętrzu – o czym pamiętać?

Mając swój pomysł na urządzenie wnętrz, warto odnosić się do zasad eklektyzmu, które poruszają wyobraźnię i pozwalają przełamywać tradycyjne rozwiązania, wprowadzając do wnętrz taką atmosferę, w której dobrze się czujesz. Łączenie stylów we wnętrzu nie jest jednak wcale łatwą sztuką. Trzeba mieć przemyślaną koncepcję i istotne jest umiejętne szafowanie dodatkami. Warto też szukać inspiracji, dzięki którym każda aranżacja nabierze lekkości i oddechu, a poszczególne meble czy elementy będą pięknie wyeksponowane na tle całej kompozycji. Zwróć uwagę, że łączenie stylów w mieszkaniu może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza na mniejszej powierzchni. W takich aranżacjach łącz ze sobą maksymalnie dwa style, ostrożnie podchodź do miksowania barw i struktur oraz pamiętaj, by rezygnować z ciężkich zasłon czy wielkich żyrandoli, które mogą znacznie przytłoczyć mniejsze pomieszczenie.

urządzanie salonu

Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2022

Nowości

pixel